FOKA 2017

Z lekkim opóźnieniem udostępniamy zdjęcia z FOKA 2017.

Forum Organizacji Kół Akademickich to coroczne i jedno z większych wydarzeń na Politechnice Gdańskiej. Wszystkie koła naukowe i organizacje studenckie mają okazję się zaprezentować zarówno przed studentami naszej uczelni, jak i przed zainteresowanymi, którzy przybyli do nas w ramach Dni Otwartych Politechniki Gdańskiej.

Hevelius, tak jak w ubiegłych latach miał własne stoisko, na których zachęcaliśmy licealistów i uczniów technikum do studiowania na naszej uczelni. Poza możliwością zapoznania się z niwelatorem, planimetrem czy stereoskopem, uczestniczyliśmy również w zabawie zorganizowanej przez BEST Gdańsk, w ramach którego chętni musieli za pomocą tachimetru znaleźć ukryte litery hasła, mając do dyspozycji kąty i odległość.

GIS Day 2016

Dnia 17 listopada 2016 w Instytucie Geografii i Oceanografii przy Uniwersytecie Gdańskim odbył się – jak co roku – Trójmiejski GIS day. W wydarzeniu wzięli udział zarówno studenci, jak i młodzież licealna i dzieci z szkoły podstawowej.
W programie były wykłady prowadzone przez osoby z Politechniki Gdańskiej (Paweł Tysiąc „Skanowanie laserowe”), Uniwersytetu Gdańskiego (Jakub Zdroik Jak badać lodowce – bezzałogowy pojazd nawodny” oraz Akademii Morskiej w Gdyni (Mariusz Specht „Zastosowanie bezzałogowej jednostki pływającej w hydrografii”)
W przerwach, licealiści mogli poznać działanie tachimetru, a dzieci mogły zmierzyć wzrost za pomocą niwelatora, pożyczonego ze składnicy geodezyjnej przy katedrze geodezji na PG. Odbyły się również liczne konkursy o tematyce geograficznej, po których dla zwycięzców czekały nagrody. Na zakończenie dla wszystkich czekał pyszny tort 🙂

Biometryczny pomiar geometrii twarzy metodami fotogrametrycznymi

W Monografiach Młodych Naukowców 2016 ukazał się artykuł „Biometryczny pomiar geometrii twarzy metodami fotogrametrycznymi”, napisany przez opiekuna naszego koła – Panią Katarzynę Bobkowską oraz dwie jego członkinie – Katarzynę Kowalską i Aleksandrę Kulikowską. Praca przedstawia pomiar charakterystycznych odległości na twarzy na stereoparach uzyskanych w programie ImageMaster i ich porównanie w dwóch epokach pomiarowych.

Monografia 2 MOnografia1

FOKA 2016 za nami

Dnia 22 marca członkowie Koła Naukowego Hevelius aktywnie wzięli udział w Forum Organizacji i Kół Akademickich  2016. Celem  wydarzenia było podzielenie się swoimi zainteresowaniami oraz zaprezentowanie własnych osiągnięć. Foka jest również nieodłącznym elementem  dnia otwartego Politechnika OPEN, dzięki czemu mieliśmy okazję zachęcić uczniów szkół średnich do wybrania kierunku Geodezji i Kartografii na Politechnice Gdańskiej. Continue reading

FOKA 2016

Już we wtorek na Politechnice Gdańskiej odbędzie się Forum Organizacji i Kół Akademickich, na którym również będziemy i my :). Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy na nasze stanowisko na dziedzińcu im. Fahrenheita.Chętnie pokażemy czym się zajmujemy a także możemy coś razem pomierzyć 🙂
Musicie tam być do zobaczenia we wtorek!

https://www.facebook.com/FOKA.PG/photos/gm.1522609958041727/1290325364318049/?type=3&__mref=message_bubbleFoka

Opera Leśna

Na przełomie listopada i grudnia 2015 roku członkowie Koła Naukowego Hevelius wykonali niwelacyjny pomiar zerowy  będący odniesieniem dla pomiarów przemieszczeń elementów konstrukcyjnych sopockiej Opery Leśnej.  Badaniu podlegać będą pionowe ruchy fundamentów blokowych będących oparciem łuków konstrukcji stalowej oraz niektórych fundamentów słupów i odciągów.
W celu realizacji projektu pierwszą czynnością, jaką wykonano było założenie osnowy wysokościowej składającej się z 4 reperów odniesienia i będącej  punktem odniesienia do monitoringu osiadań budowli.
Continue reading

GIS Day 2015 za nami

W środę, 18 listopada na Politechnice Gdańskiej odbyły się coroczne obchody Dnia GIS, zorganizowane wspólnie  z Uniwersytetem Gdańskim.  W wydarzeniu udział wzięli studenci oraz uczniowie liceów.  W programie były warsztaty HERE Maps,  sesja wykładowa, w trakcie której wystąpili przedstawiciele UG, Esri Polska, HERE Maps oraz opegieka. W przerwach można było obejrzeć postery przedstawiające różne dziedziny i  możliwości wykorzystania systemów GIS. Odbyły się również konkursy o tematyce geograficznej, a na zwycięzców czekały nagrody od Sponsorów.  Na koniec na wszystkich czekał tradycyjny słodki poczęstunek, czyli GISowy tort 😉

plakat2015-page-001

Trzecia seria prób obciążeniowych kładki kompozytowej FOBRIDGE

Dnia 17 listopada odbyła się  trzecia seria badań wytrzymałościowych kompozytowej kładki FOBRIDGE. Do zadań studentów z KN Hevelius tradycyjnie już należał pomiar wyjściowy ugięcia przęsła, a następnie monitorowanie przemieszczeń pionowych podpór w trakcie zmian konfiguracji obciążenia. W pierwszej kolejności zostało ono usunięte całkowicie. Następnie odbyły się próby dynamiczne. Zachowanie kładki badał szereg zamontowanych na niej czujników. Później stopniowo układano balast ponownie,  aby możliwe było wykonywanie pomiarów ugięcia w danym ustawieniu. Po ułożeniu z powrotem całego obciążenia wykonany został pomiar ugięcia przęsła, połączony z dalszym monitorowaniem podpór kładki.  Kolejnym etapem badań było całkowite usunięcie obciążenia i ponowny pomiar ugięcia przęsła.

GIS Day 2015

plakat2015-page-001

Katedra Geodezji Politechniki Gdańskiej wraz z Centrum GIS Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zapraszają na obchody dnia Systemów Informacji Geograficznej „GIS Day”, który w tym roku obchodzony jest w środę 18 listopada. Idea świętowania narodziła się z inicjatywy National Geographic Society oraz firmy Esri. Dzień GIS obchodzony jest od końca lat ’80 ubiegłego wieku. Chcąc propagować ideę popularyzacji systemów informacji geograficznej, przygotowaliśmy interesujące wystąpienia, postery, warsztaty oraz konkursy dla młodzieży. Naszą ideą jest pokazanie w jak wielu dziedzinach znajdują zastosowanie systemy informacji geograficznej.

            Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu pracowników, studentów, uczniów, a także wszystkich miłośników szeroko rozumianego GIS-u.

Program spotkania:

Budynek Hydro, sala 406

8:30 – 9:45 Warsztaty Here Maps

 

Gmach Główny, sala 300,

10:00 – 10:20 Uniwersytet Gdański, Agnieszka Wochna

10:20 – 10:40 Esri Polska, Krzysztof Borkowski

10:40 – 11:00 Here Maps, Sylwester Ciodyk

11:00 – 11:20 opegieka, Jakub Krawczyk

11:30 – 12:30     Konkursy

Modernizacja osnowy poziomej na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej

W dniach 21 oraz 28 października 2015 roku, za zgodą władz uczelni, KN Hevelius  przystąpiło do realizacji projektu „Modernizacja osnowy poziomej na terenie kampusu Politechniki Gdańskiej”. Prace terenowe poprzedziła inwentaryzacja istniejących punktów. Dokonano aktualizacji opisów topograficznych z 2011 roku. Zastabilizowano ogółem 14 punktów znakami typu plastmark, włączając w to 2 wznowienia. Wykonano opisy topograficzne. W najbliższych tygodniach planowane są pomiary statyczne GPS oraz pomiar tachimetryczny metodą trzech statywów.

12226636_1707634309472541_1626094775_n 12226458_1707634306139208_1624729967_n 12226691_1707634302805875_481726462_n